Merhaba Dünya!

Herkese merhabalar. Sana da merhaba dünya! Yazılım dünyasında ister bir web sitesi isterse de bir uygulama olsun, öğrenmeye ve öğretmeye başlarken hep “Hello world!” yani “Merhaba dünya!” ile başlanır. Bunun bir geliştiricinin tarihi yada kültürel mirası olduğunu düşünürsek, yayın hayatına yeni başlayan kişisel web sitemin ilk yazısının ilk başlığına Merhaba Dünya!yazmak bir geleneği devam ettirmek anlamı taşıyor benim için.

2006 yılında başladığım (şöyle bir hesapladığımda o zamanlar 13 yaşındaymışım 😮 ) web geliştirici, tasarımcı, yazılım geliştirici kimliğime rağmen not defterim, övünç kaynaklarımı yayınlayıp egomu tatmin edeceğim (- 😀-) web sitemi hazırlayıp yayına sunmak bir hayli gecikmiş olsa da “güzel oldu beeeee” diyerek kendimi avutuyorum öncelikle.

Öncelikle bir kişisel web sitesi açmamdaki mantığı açıklamam gerek. Hem kişisel bir portfolyo, hem CV, hem de kafama estikçe, içimden geldiğince yazabileceğim, yeri geldiğinde saçmalayabileceğim, çoğu zaman da hayatımın en büyük hikayesi ve dramı Eylül Esintisi adını verdiğim bir yazı dizisinden bahsedebileceğim bir blog olması mantığıyla yayın hayatına başladım.

2006 yılından bu yana yaptığım pek çok web sitesi, takımında bulunduğum pek çok proje bulunuyor. Bunların bazıları halen erişilebilir olsada çoğunluğu geçen yıllar içerisinde yayın hayatına son verdi veya yenilenmeye başladı. Bu nedenle Referanslar sayfasında yayınladığım projeler, web siteleri veya tasarımlar az gelebilir.

Son zamanlarda yazılım geliştiriciliği ve tasarım işlerini meslek statüsünden hobi statüsüne düşürmüş bulunuyorum. Elbette gelen işleri ve teklifleri de değerlendiriyorum. Üniversite öğrencisi ( halen 🙁 ) olmam ve bölümümün tamamen farklı bir sektör olan sağlık olması nedeniyle iş peşinde koşmak yerine projeler üretme, yeni şeyler öğrenme yolunda yürüyorum.

Normalde bu yazıyı çok ama çok kısa tutma konusunda kendimle kavga etmiş ve kazanmış olmama rağmen, huylu huyundan vazgeçmedi ve yine gereğinden çok uzamış bir yazıyı yayına veriyorum. 😀 Aaaaaa elbette ki tek yazdığım yer burası değil. 2012 yılından bu yana yayında olan Türkiye’de Windows işletim sistemi kullanan cep telefonu kullanıcılarına hitap eden ciddi bir oluşum olan windowsphoneturkiye.info web sitesinde de editör ve yönetici olarak görev alıyorum ve emin olun ki, oradaki makalelerim gerçekten çok çok uzunlar 😀

O zaman, yeniden Merhaba Dünya!
Sana da merhaba bu arada. Evet evet sen 😉

Burak Dalyanda

2006 yılından bu yana Web ve Grafik tasarım, SEO, marka ve kurumsal kimlik danışmanlığı, kitle analizi ve reklam alanlarında freelace olarak çalışıyor ve ajanslara destek veriyorum. Bu zamana kadar bir çok marka ve firmaya web sitesi tasarımı, web programlama, web tabanlı otomasyon sistemleri, SEO, tanıtım, müşteri kitle analizi ve reklamcılık alanlarında destek verdim. 2015 yılından bu yana Windows ve Windows Mobile işletim sistemleri için uygulama geliştiriyorum.

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir